Fogamzásgátlás
Szerencsére elmúlt a bizonyítékok nélküli, ún. találomra, vagy személyes szimpátián alapuló fogamzásgátló választás. Evidenciák alapján lehet definiálni az abszolút/relatív ellenjavallatokat, és a teljes biztonsággal szedő nők csoportját is. A korszerű, biztonságos és egyéni kockázatot mérlegelő fogamzásgátlás iránt érdeklődők komoly belgyógyászati, teljeskörű nőgyógyászati vizsgálat, családi előzmények feltérképezése, komplett laborvizsgálatot követően kaphatnak személyre szabott fogamzásgátlási javaslatot.
Most pedig következzen egy általános ismertető a fogamzásgátlásról:
- Milyen védekezési módszereket ismerünk?
- Milyen a jó fogamzásgátló?
- Honnan tudom, hogy mennyire biztonságos a fogamzásgátlási módszerem?
- Mit kell tudni az óvszeről?
- Mit tartalmaznak a fogamzásgátló tabletták és hogyan működnek?
- Mennyire megbízható a fogamzásgátló tabletta?
- Vannak-e előnyei a tablettaszedésnek?
- Kik nem szedhetnek fogamzásgátló tablettát?
- Vannak-e veszélyei a tablettaszedésnek?
- Mi az a Mirena?
- Milyen lehetőségeim vannak, ha a fogamzásgátlásra azonnal van szükség?
- Speciális esetekben használandó fogamzásgátlók (pl laktóz- vagy fémérzékenység, szoptatás, hajhullás, PCOS, stb).
- Fogamzásgátlók hatóanyaga, ára - 2011
- Méhen belüli fogamzásgátló eszközök ára - 2011
A XXI. században egy nőnek számos választási lehetősége van, hogy milyen módszerrel szeretné szabályozni kisbabájának születési idejét. Néha nem is olyan egyszerű eligazodni a sok eljárás között. Bár debreceni Nőgyógyászati, Szülészeti és Ultrahang magánrendelőnk természetesen minden fogamzásgátló módszerről a legteljeskörűbb tanácsadással szolgál ha Ön személyesen befárad debreceni rendelőnkbe, ezeken az oldalakon csak néhány általános gondolatot fogalmazunk meg a jelenleg használatos fogamzásgátló módszerekről.
Milyen védekezési módszereket ismerünk?
A legismertebb fogamzásgátló módszerek:
- Naptármódszer
- Coitus interruptus
- Spermicidek
- Condom, pesszárium, óvszer
- Hormonális fogamzásgátlás (OC, inj, impl., tapasz)
- IUD illetve IUS (Mirena)
- Nuvaring hüvelygyűrű
- Sebészi beavatkozás-sterilizáció ( női, férfi )
Milyen a jó fogamzásgátló?
Az optimális fogamzásgátló biztonságos, könnyen alkalmazható, hatása reverzibilis, jól tolerálható és nincs magzatkárosító hatása.
Honnan tudom, hogy mennyire biztonságos a fogamzásgátlási módszerem?
A Pearl index a módszerek megbízhatóságát mutatja az alapján, hogy a 100 nő közül, akik egy éven keresztül használják az adott fogamzásgátló eszközt, hányan esnek teherbe. Értéke minél alacsonyabb, annál biztonságosabb a fogamzásgátló módszer.
Mit kell tudni az óvszerről?
Biztonságos, Pearl-indexe 2-10 között mozog helyes használat esetén. A terhesség elleni védelmet az ondó hüvelybe való bejutásának megakadályozásával, valamint igen gyakran spermicid bevonattal éri el. Igen fontos, hogy megakadályozza a szexuális úton terjedő betegségek (STD - sexually transmitted disease) terjedését is, mint például a clamydia, ghonorrhea, syphilis, HPV, HIV, CMV, trichomonas, hepatitis stb.
Mit tartalmaznak a fogamzásgátló tabletták és hogyan működnek?
A tabletták többsége mindkét női nemi hormont tartalmazza, az ösztrogént (tüszőhormont) és a progeszteront (sárgatest hormont) is. A tabletta lehet monofázisos (a két hormon aránya állandó), bifázisos (a ciklus első felében ösztrogén túlsúly; második felében gesztagén túlsúly mutatkozik), trifázisos (középidőben is más az arány). Éppen ezért igen fontos, hogy a tabletta szedési útmutatóját betartsuk! A fogamzásgátló tabletta
- meggátolja a tüszőrepedést
- megakadályozza a megtermékenyített petesejt beágyazódását a méhbe
- és a méhnyakat áthatolhatatlanná teszi a spermiumok számára.
A ma kapható fogamzásgátló tabletták hormontartalma nagyon alacsony, ultrakönnyűnek is nevezik őket, megbízhatóságuk ennek ellenére igen magas. A korábbi, nagy hatóanyag-tartalmú, így viszonylag sok mellékhatással terhelt készítményekhez képest a mai tabletták ösztrogén tartalma körülbelül az ötödére csökkent (0,150 mg-ról 0,025 mg-ra). Maga a hatóanyag majdnem mindegyik készítményben azonos (etinil-oestradiol). Az újonnan felfedezett szelektívebb hatású gesztagéneknek köszönhetően ezek dózisát is 10 mg-ról 0,01-1,0 mg-ra lehetett csökkenteni a fogamzásgátló tablettákban.
Mennyire megbízható a fogamzásgátló tabletta?
Az orális fogamzásgátlók hatékonysága a művi meddővé tétel után a legjobb, Pearl-indexük 0,005-0,5.
Vannak-e előnyei a tablettaszedésnek?
Az első számú és legfontosabb előny természetesen az, hogy megbízhatósága miatt nem kell a nem kívánt terhességtől tartani. Emellett azonban van még néhány kedvező hatása a fogamzásgátló tabletta szedésének:
- Az endometrium-hatás miatt csökkenti a túl erős vérzést, megszünteti a rendszertelen vérzéseket a menzeszek közti időszakban, illetve kevesebb hasi görcs és más menstruációs probléma jelentkezik.
- Mivel a rendszertelen vérzések és a bő menstruációs vérzés megszűnik, így kevesebb vért, és ezzel vasat veszít a szervezet. Ez csökkenti a vashiányos vérszegénység esélyét.
- Köszönhetően az ovulációgátlásnak, szedésük alatt gyakorlatilag nem fordul elő méhen kívüli terhesség.
- Csökken az emlőben előforduló jóindulatú elváltozások kialakulásának esélye.
- A gyógyszerszedők között lényegesen kevesebb az endometrium- és ovarium carcinomás megbetegedés.
- A tablettaszedők között jóval kevesebb az ún. kismedencei gyulladásos megbetegedés, mint a gyógyszert nem szedők körében. A tablettaszedés segít megőrizni a petevezetékek épségét és átjárhatóságát a későbbre tervezett gyermekáldás létrejöttéhez.
- A fogamzásgátló tablettát szedő nők körében relatíve kisebb arányban fordul elő a petefészekrák kialakulása.
- Azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek, a csontsűrűség a változó korban magasabb marad, vagyis a tabletta bizonyos fokú védelmet jelent a csontritkulás kialakulásával szemben.
- Mivel a fogamzásgátló tabletták csökkentik a férfi hormon arányát a női szervezetben, így jótékony hatással bírhatnak a zsíros, pattanásos bőrre és hajra és a fokozott szőrnövekedésre.
Kik nem szedhetnek fogamzásgátló tablettát?
Vannak olyan állapotok, amikor nem lehet fogamzásgátló tablettát szedni, ezek közül néhány:
- terhesség
- tisztázatlan eredetû vérzési rendellenességek
- korábbi thromboemboliás betegség, bizonyított trombózis hajlam
- keringési megbetegedések, magas vérnyomás
- akut vagy krónikus májbetegség, súlyos vesebetegség
- egyes szemészeti betegségek: thrombosis arteria centr. retinae, retrobulbaris neuritis, papillaoedema
- nem ajánlatos fogamzásgátló tablettát szedni tervezhető műtétek előtt és után, 35 éven felüli dohányzó nőknek, illetve súlyos migrénben szenvedőknek.
Vannak-e veszélyei a tablettaszedésnek?
A legsúlyosabb szövődmény kétségkívül a trombózis. Bár az ösztrogén tartalom csökkenésével gyakorisága lényegesen kisebb lett, a veszély sajnos nem szűnt meg teljesen. Az életkor előrehaladtával nő a szívroham és a szélütés kockázata. A dohányzás is fokozza ennek veszélyét. Ennek megfelelően, aki fogamzásgátló használata mellett dönt, annak abba kell hagynia a dohányzást - különös tekintettel, ha már elmúlt 35 éves.
A korábbi, nagyobb hormontartalmú szerekkel ellentétben a mai gyógyszerek ritkán és viszonylag csekély mértékben okoznak súlygyarapodást (néhány kg), mely a szedés abbahagyása után általában gyorsan rendeződik. A fogamzásgátló tablettát szedő nők között kissé gyakrabban állapítják meg az emlők rákját, mint azoknak az azonos korú nőknek az esetében, akik nem szedik. Ritka esetekben jóindulatú, még ritkábban pedig rosszindulatú májdaganatok előfordulásáról is beszámoltak a fogamzásgátló tablettát szedő nők között. Ezek a daganatok belső vérzéshez vezethetnek. A méhnyak rákjának gyakoribb előfordulásáról írnak a kutatások azoknak a nőknek a körében, akik régóta használtak fogamzásgátló tablettát. Éppen ezért debreceni magánrendelőnkben fontosnak tartjuk a rendszeres időközönkénti méhnyakrák-szűrést.
Mi az a Mirena?
A Mirena egy kisméretű T-alakú méhenbelüli rendszer, ami a felhelyezés után levonorgesztrel hormont bocsát ki a méh üregébe. A T-alak a méh formájának felel meg. A T-alak függőleges szára egy hengert hordoz, ez tartalmazza a hormont és ennek a karnak az alsó szárához két finom fonal csatlakozik. Főbb jellemzői: Mirena méhen belüli rendszer
- Megbízható hosszú távú fogamzásgátló módszer, Pearl-indexe 0,1.
- Fogamzásgátló hatása 5 éven át folyamatosan fennáll
- Költséghatékony
- Használói hiba nem befolyásolja
- Nem kell rá naponta odafigyelni
- Szoptatás alatt is alkalmazható
- A szülést követő 6. héttől felhelyezhető
- Minimális hormonkiválasztódás az anyatejbe
- A gyermek növekedése és súlygyarapodása zavartalan
- Csekély vagy semmiféle hatás a tejelválasztásra
- Ötvözi a szoptatás alatt alkalmazható módszerek előnyeit, minimalizálja azok hátrányait
- Nem tartalmaz ösztrogént , szisztémás hormonhatása minimális
- Alkalmazásakor csökken a vérzés mennyisége és a kismedencei gyulladás incidenciája.
Bővebb információról erről a méhen belüli fogamzásgátló rendszerről (IUD) : Mirena.
Milyen lehetőségeim vannak, ha a fogamzásgátlásra azonnal van szükség?
Esemény utáni (postcoitális vagy sürgősségi) fogamzásgátlást az aktus után maximum 72 órával lehet alkalmazni. Nagyon fontos, hogy minél korábban vegyük be a fogamzásgátlót! Igen lényeges az is - amit azonban sokan nem tartanak be -, hogy valóban csak egyes alkalmakkor használják ezt a módszert, rendszeres alkalmazás esetén ugyanis hatásfokuk jelentősen csökken.
Kockázatok vizsgálata fogamzásgátló tabletta hosszabbtávú alkalmazása előtt:
Fogamzásgátló szedése és a terhesség többszörösére növeli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát. A betegséget okozó legjelentősebb genetikai tényező az V. alvadási faktor Leiden mutációja, mely igen gyakori Magyarországon. Minden tizedik ember érintett.
Azok a nők, akiknél ilyen genetikai eltérés áll fenn, a genetikai elváltozástól függően csak az előnyök és hátrányok gondos mérlegelése után, és csak szoros ellenőrzés mellett szedhetnek hormontartalmú készítményeket.
Fogamzásgátló tabletta felírása előtti teljes körű nőgyógyászati szűrés mellett javasolt néhány laboratóriumi vizsgálat elvégzése, ugyanis vannak olyan rejtett vérképzőszervi, máj-, illetve vesebetegségek, melyek tünetet, panaszt nem okoznak. Ezért alapvető a teljesvérkép-vizsgálat, a máj- és vesefunkció felmérése.
Mi a mélyvénás trombózis?
A mélyvénás trombózis, vagyis a vénák vérrögösödése a hazai népesség gyakori megbetegedése. Elsősorban az alsó végtag nagy vénáiban alakul ki, s a vérrög elzárhatja a véráram útját. Ha a vérrög leszakad és továbbsodródik, bekerülhet a tüdőbe, agyba, egyéb szervekbe (embólia), amely súlyos következményekkel jár.
Kik a veszélyeztetettek?
Nőknél különösképpen a fogamzásgátló tabletta szedése, terhesség, szülés növeli jelentősen a trombózisveszélyt. A mélyvénás trombózis kialakulását ezen kívül elősegíti a tartós fekvés, nagyobb műtét, baleseti sérülések, daganatos betegségek, dohányzás.
Mekkora a mélyvénás trombózis kockázata?
Az említett állapotok mellett vannak öröklött tényezők is, amelyek hajlamosabbá teszik az egyént a trombózisra, és sokszorosára is emelhetik a kockázatot. Örökletes hajlamosító tényező jelenlétére hívja fel a figyelmet, ha fiatal korban vagy szokatlan helyen következik be trombózis, illetve, ha a családban halmozottan jelentkezik.
A családban előforduló trombózis, vagy a trombózishajlam bármilyen gyanújele esetén genetikai vizsgálatok elvégzése mindenképpen indokolt.
A hajlamosító tényezők közül a legfontosabb a már említett V. véralvadási faktor Arg506Gln nevű genetikai változata, közismert nevén Leiden mutáció. Ritkábban fordul elő a II. véralvadási faktort, a protrombint kódoló gén G20210A vagy a homocisztein-anyagcserében szerepet játszó MTHFR-gén C677T nevű elváltozása.
A Leiden mutáció a trombózisos betegek 20-30%-ánál mutatható ki. Az öröklődő trombózishajlam mintegy 80%-ban ehhez az elváltozáshoz kapcsolható.
Az átlagnépességhez képest mintegy 8-szorosára nő a mélyvénás trombózis kockázata már abban az esetben is, ha a gén két példánya közül csak az egyiken fordul elő mutáció, fogamzásgátló szedése esetén pedig ez az érték 30-szorosára emelkedik.
A nagy kockázatú (pl. mindkét példányon mutációt hordozó) egyéneknél a trombózis kialakulása megfelelő véralvadásgátló kezeléssel megelőzhető.
A szakirodalom szerint a Leiden mutáció szerepet játszhat az ismétlődő vetélés, illetve egyes szülészeti szövődmények kialakulásában.
Milyen minta alkalmas a kimutatásra?
Megfelelő a fájdalmatlanul nyerhető szájüregi törlet, illetve a nőgyógyászati rendelőben a méhnyakrákszűrésre levett minta, amelyekből PCR-technológiával állapítják meg a mutációt.
Fogamzásgátlók hatóanyaga
Név | Kiszerelés | ÖSZTROGÉN (tüszőhormon) | PROGESZTERON (sárgatesthormon) |
Lindynette 20 | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Lindynette 20 | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µggesztodén |
Lindynette 30 | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Lindynette 30 | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Milligest | 1x21 | 30-40-30 µg etinil-ösztradiol | 50-70-100 µg gesztodén |
Milligest | 3x21 | 30-40-30 µg etinil-ösztradiol | 50-70-100 µg gesztodén |
Novynette | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 150 µg dezogesztrel |
Novynette | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 150 µg dezogesztrel |
Regulon | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 150 µg dezogesztrel |
Regulon | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 150 µg dezogesztrel |
Symicia | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 3 mg drospirenon |
Symicia | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 3 mg drospirenon |
Rigevidon | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 150 µg levonorgesztrel |
Tri-Regol | 1x21 | 30-40-30 µg etinil-ösztradiol | 50-75-125 µg levonorgesztrel |
Tri-Regol | 3x21 | 30-40-30 µg etinil-ösztradiol | 50-75-125 µg levonorgesztrel |
Tri-Regol | 3x21+7 | 30-40-30 µg etinil-ösztradiol | 50-75-125 µg levonorgesztrel |
Volina | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 3 mg drospirenon |
Volina | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 3 mg drospirenon |
Meliane | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Meliane | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Femoden | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Femoden | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Triodena | 1x21 | 30-40-30 µg etinil-ösztradiol | 50-70-100 µg gesztodén |
Triodena | 3x21 | 30-40-30 µg etinil-ösztradiol | 50-70-100 µg gesztodén |
Yadine | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 3 mg drospirenon |
Yadine | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 3 mg drospirenon |
Yasminelle | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 3 mg drospirenon |
Yasminelle | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 3 mg drospirenon |
Qlaira 1x | 1x28 | 3-2-2-1 mg ösztradiol-valerát | 0-2-3-0 mg dienogest |
Qlaira 3x | 3x28 | 3-2-2-1 mg ösztradiol-valerát | 0-2-3-0 mg dienogest |
Qlaira 6x | 6x28 | 3-2-2-1 mg ösztradiol-valerát | 0-2-3-0 mg dienogest |
Harmonet | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Harmonet | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Minulet | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Gracial | 1x22 | 40-30 µg etinil-ösztradiol | 25-125 µg dezogesztrel |
Gracial | 3x22 | 40-30 µg etinil-ösztradiol | 25-125 µg dezogesztrel |
Laurina | 1x21 | 35-30 -30 µg etinil-ösztradiol | 50-100-150 µg dezogesztrel |
Laurina | 3x21 | 35-30 -30 µg etinil-ösztradiol | 50-100-150 µg dezogesztrel |
Mercilon | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 150 µg dezogesztrel |
Mercilon | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 150 µg dezogesztrel |
Marvelon | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 150 µg dezogesztrel |
Marvelon | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 150 µg dezogesztrel |
Stodette 20 | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Stodette 20 | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Dienille | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 2 mg dienogest |
Dienille | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 2 mg dienogest |
Sensonette 20 | 1x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Sensonette 20 | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Sensonette 30 | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Sensonette 30 | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Gestomix 20 | 3x21 | 20 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Gestomix 30 | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 75 µg gesztodén |
Cilest | 1x21 | 35 µg etinil-ösztradiol | 250 µg norgesztima |
Cilest | 3x21 | 35 µg etinil-ösztradiol | 250 µg norgesztima |
Csak sárgatesthormon, szoptatás során alkalmazható | |||
Azalia | 1x28 | 75 µg dezogesztrel | |
Azalia | 3x28 | 75 µg dezogesztrel | |
Cerazette | 1x28 | 75 µg dezogesztrel | |
Cerazette | 3x28 | 75 µg dezogesztrel | |
Depo Provera 150 injekció | 1 injekció 3 havi dózis | 150 mg m-progeszteronacetát | |
Sürgősségi fogamzásgátló tabletta - Morning(S) after pill | |||
Escapelle 72 órán belül | 1 tabletta | 1,5 mg levonorgesztrel | |
EllaOne 120 órán belül | 1 tabletta | 30 mg uliprisztál-acetát | |
Acne, Hajhullás, PCOS esetén | |||
Belara | 1x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 1.71 mg klórmadinon |
Belara | 3x21 | 30 µg etinil-ösztradiol | 1.71 mg klórmadinon |
Cypromix | 1x21 | 3.5 µg etinil-ösztradiol | 2 mg ciproteron-acetát |
Cypromix | 3x21 | 3.5 µg etinil-ösztradiol | 2 mg ciproteron-acetát |
Diane 35 | 1x21 | 35 µg etinil-ösztradiol | 2 mg ciproteron-acetát |
Diane 35 | 3x21 | 35 µg etinil-ösztradiol | 2 mg ciproteron-acetát |
Minerva 1x | 1x21 | 35 µg etinil-ösztradiol | 2 mg ciproteron-acetát |
Minerva 3x | 3x21 | 35 µg etinil-ösztradiol | 2 mg ciproteron-acetát |
Hüvelygyűrű - laktózérzékenység esetén | |||
Nuvaring HÜVELYGYŰRŰ | 1 db | 2.7 mg etinil-ösztradiol | 11.7 mg etonogesztrel |
Nuvaring HÜVELYGYŰRŰ | 3 db | 2.7 mg etinil-ösztradiol | 11.7 mg etonogesztrel |
Méhen belüli fogamzásgátló eszköz (spirál, hurok, védőszál) | |||
Goldlilly normál | 1 db | ||
Silverlilly normál | 1 db | ||
TCu 380 | 1 db | ||
Méhen belüli fogamzásgátló rendszer - fémérzékenység esetén | |||
MIRENA | 1 db | 52 mg levonorgesztrel / 5év |